Haber

Atatürk’ün ölüm yıl dönümü Dolmabahçe Sarayı’nda törenle anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 85 yıl önce vefat ettiği Dolmabahçe Sarayı’ndaki odasında düzenlenen törenle anıldı.

Sarayın Harem bölümündeki 71 numaralı odada gerçekleştirilen anma töreni, İstanbul Valiliği ve Türk Silahlı Kuvvetleri adına Cumhurbaşkanlığı çelengi sunumu ve Atatürk’ün vefat ettiği yatağa çiçek buketleri bırakılmasıyla başladı. ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi.

Saat 09.05’te Ulu Önder Atatürk’ün vefatı üzerine sirenler çalındı, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

10 Kasım 1938’de Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat ettiği Türk bayrağıyla kaplı yatağın her iki yanında iki polis saygı nöbeti tuttu.

Vatandaşlardan yoğun ilgi

Sabah 07.00’de açılan Dolmabahçe Sarayı’nı ziyaret etmek isteyen vatandaşlar Beşiktaş’tan Dolmabahçe’ye yürüdü.

Atatürk’ün odasını ziyaret etmek isteyen 7’den 70’e her yaştan vatandaş, saray önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Ulu Önder Atatürk’ün sabah saatlerinden itibaren ziyaret edilen odası, vefat etmesi üzerine saat 09.05’te düzenlenen törenin ardından tekrar ziyaret edilmeye başlandı.

Odayı ziyaret eden vatandaşlar, Atatürk’ün yatağının etrafına, üzerinde Türk bayrağı bulunan kırmızı beyaz karanfiller bıraktı.

Bazı vatandaşlar Atatürk’ün yatağı önünde dualar okurken, bazıları da fotoğraf ve video çekti. Ziyarette bazı vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı, çocuklar ise şiir okudu.

Salondaki tören dışarıdaki ekranlara da yansıdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu