Teknoloji

NASA’nın Crew 6 astronotları uzaya fırlatıldı

Uluslararası Uzay İstasyonu sayesinde bilim insanları ve astronotlar yıllardır uzayda çeşitli deneyler ve araştırmalar yürütüyor.

1998 yılında inşasına başlanan istasyon, 2 Kasım 2000 tarihinde astronot Bill Shepherd ve Rus kozmonotlar Sergei Krikalev ve Yuri Gidzenko’nun fırlatılmasıyla resmen göreve başladı.

NASA, Crew 6 astronotlarını SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na altı aylık bir sefer için fırlatmak üzere ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay İstasyonu’ndaki hazırlıklarını tamamladı.

Rus kozmonot Andrey Fedyaev (solda), NASA astronotları Warren Hoburg (solda 2) ve Stephen Bowen (sağda) ve Birleşik Arap Emirlikleri astronotu Sultan Al Neyadi (solda 3), SpaceX Falcon 9 Ekibinin fırlatılmasından önce 39A Kennedy Uzay Merkezinde 6 Neil A. Armstrong # numaralı piste geçmeden önce Operasyon ve Kontrol Binasından çıkarken fotoğraflandı.

Uzaya fırlatıldılar

Geçtiğimiz günlerde yerel saatle 01:45’te fırlatılması planlanan SpaceX Falcon 9 roketinin fırlatılması, yer sistemindeki teknik bir arıza nedeniyle ertelenmişti.

Sorunun giderilmesinin ardından yeniden harekete geçen ekip, bu kez uzaya fırlatıldı.

haber-cukurova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu